Archiv Zpravodaje

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czNa Medovém dni jako v úle

str. 34

ZÁJMOVÉ ORGANIZACE  


Medová sobota 28. listopadu připravená ve vestibulu Společenského domu Sušil místní organizací Českého svazu včelařů byla opravdu rušná a o návštěvníky neměli včelaři nouzi. Hosty vítali ve stylových vestičkách barvy lipového medu s emblémem, někteří, především předseda místní organizace Karel Zahradník, okouzlili i decentní včeličkovou kravatou. Hned u vstupu obdržel návštěvník informační materiály o Českém svazu včelařů a malý receptář s radami, jak připravit medové řezy, vaječný medový likér, bábovku či pleťovou masku a jak příjemné překvapení si uchystá, osladí-li si jednou svou odpolední kávu lžičkou medu. Zvědavý příchozí mohl sledovat film o životě a chovu včel, prohlédnout si výstavu nejrůznějších odrůd jablek, hrušek a dýní od místních pěstitelů či dětské obrázky s včelími příběhy. Vystoupil-li po schodech kousek výše, zaútočily na jeho smysly vůně a chutě. Nepřeberně medových perníčků (nejlepší byly ty s povidly), sklenice s medem všech odstínů, stále obsazený stůl ochutnávačů medoviny, na stěnách rýmované průpovídky o prospěšnosti medu. Návštěvník odcházel moudřejší, zdravější a příjemně potěšený. Včelařům se jejich tradiční sladký den i celý letošní rok opravdu vydařil.

Prastará práce včelařů, vytrvalých lidí sžitých s přírodou, kteří rozumějí řeči včel, ovšem tak doslova sladká není. Přesto je dnes  v celé České republice téměř 50 tisíc včelařů, včetně těch bystřických, a v jejich péči 542 tisíc včelstev. To už je pořádný úl.  

mschDesign By Macik