ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czNové zvony pro Sv. Hostýn posvěceny

Šest nových zvonů ulitých pro Svatý Hostýn firmou Perner v německém Pasově posvětil v neděli  5. května 2012 dopoledne arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner za účasti představitelů Matice svatohostýnské, stovek poutníků a bedlivé pozornosti médií. Pří svěcení zvonů drželi čestnou stráž členové Valašského sboru portášského, zazněly i salvy z děl. Přítomní měli možnost slyšet, jak silný a zvučný hlas zvony mají, když se je pánové Josef Psík a Josef Matela, členové Matice svatohostýnské a iniciátoři myšlenky pořízení nových hostýnských zvonů, pokusili rozeznít ručně.  Jména dárců, kteří zvony pro baziliku Nanebevzetí Panny Marie financovali, uvedl s poděkováním ve slavnostním projevu P. Ing. Jiří Šolc, představitel římskokatolické duchovní správy Sv. Hostýn. 

Sedmý ze zvonů, který měl být z Pasova dovezen, bude pro závadu ulit znovu. Ve věžích hostýnské baziliky by tedy mělo od letošního srpna znít, dohromady  s jedním původním, celkem osm zvonů, přestože původně mívala jen čtyři. Zvony budou do věží zavěšeny pravděpodobně během května a poprvé se všechny v souzvuku rozezní ve dnech oslav 100. výročí korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské v srpnu 2012. Největší ze sedmi nových zvonů je Panna Maria Nanebevzatá vážící   2 000 kg – její hlas se v budoucnu jistě ponese až do Bystřice pod Hostýnem.  

 

Foto: Ilona MusichinaDesign By Macik