ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czTapiserie Kázání na hoře věnována Hostýnu

Součástí oslav svěcení zvonů na Sv. Hostýně bylo také svěcení tapiserie s názvem Kázání na hoře. Tapiserii zhotovil pro švýcarského mecenáše dr. Gasera chvalčovský rodák, malíř Josef Pospíšil. Po smrti dr. Gasera věnovali jeho dědicové manželé Belartovi tapiserii malířově manželce Evě Pospíšil-Hanušové, aby mohla uskutečnit manželův životní sen a umístit ji v jeho rodném kraji.

Tapiserie byla v loňském roce vystavena v zámku v Bystřici pod Hostýnem a při té příležitosti uskutečnila Eva Pospíšilová jednání s Maticí svatohostýnskou o umístění tapiserie na Sv. Hostýně. Arcibiskupství se této myšlenky ujalo a tapiserie byla instalována v nové kapli sv. Josefa ve 3. poutním domě.


V neděli 6. května tapiserii vysvětil olomoucký arcibiskup Msgre Jan Graubner, který při této příležitosti ocenil velkorysý dar a věnoval paní Evě Pospíšil-Hanušové medaili Jana Sarkandra. Vyslovil také přání, aby poselství obsažené v tapiserii ovlivňovalo kroky rozjímajících poutníků nejen při pobytu na Hostýně.

-eda-

Foto: Jaroslav UrbanDesign By Macik