ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czMariánská korunovační výstava s unikátními exponáty na bystřickém zámku

V letošním roce si připomínáme 100. výročí korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské. Město Bystřice pod Hostýnem se k oslavám této významné události připojilo 4. srpna  letošního roku mariánskou výstavou.

Městské muzeum vystavuje v prostorách zámku Bystřice pod Hostýnem svaté obrázky, sošky, předměty z keramiky, porcelánu i skla, upomínkové předměty, medaile, knihy, příležitostné tisky, umělecká díla i lidovou tvořivost – nejrůznější doklady o tom, že Panna Maria Svatohostýnská ovlivnila širokou oblast tvůrců v celém regionu.

Expozici tvoří předměty ze sbírek Městského muzea v Bystřici pod Hostýnem, které spolupracuje s renomovanými institucemi, jakými jsou Moravské zemské muzeum v Brně, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Státní okresní archiv v Olomouci, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Městské muzeum v Holešově. Předměty na výstavu zapůjčili i někteří soukromí sběratelé a Duchovní správa Sv. Hostýn.

Návštěvníci výstavy mají při pohlídce unikátní příležitost vidět speciální, dnes již historické pouzdro, v němž se koruny Panny Marie a Ježíška dopravovaly v roce 1912 do Říma k papežskému posvěcení a v němž doputovaly na Hostýn.  Pouzdro nebylo nikdy vystavováno a veřejnost jej naposled mohla spatřit právě v korunovačním roce 1912.

Další zajímavostí je faksimile jednoho z nejstarších vyobrazení Hostýna, získaná z olomouckého archivu, a nejstarší známý obraz Panny Marie Svatohostýnské zapůjčený bystřickou farností.

Poprvé také mohou návštěvníci navštívit malou loudonskou portrétní galerii – devět  portrétů vypůjčených ze sbírek Národního památkového ústavu. Loudonové, poslední majitelé bystřického panství, měli nezanedbatelný podíl na obnově hostýnské baziliky Nanebevzetí Panny Marie v roce 1841.

Výstava potrvá od 4. do 26. srpna na zámku v Bystřici pod Hostýnem. Otevřeno je od pondělí do neděle v 9.00–17.00.     

Plakát ke stažení zde.


Design By Macik