Archiv Zpravodaje

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czDen válečných veteránů – den konce 1. sv. války

„Právě 11. listopad, den válečných veteránů, je příležitostí ke vzpomínce na vlastence, kteří položili své životy v bojích první a druhé světové války, ale i na ty, kteří prošli novodobými boji na Balkáně, v Íráku  a Afghánistánu,“ řekl ve slavnostním projevu u příležitosti Dne válečných veteránů pplk. Ing. Svatopluk Luska, velitel zdravotnické vojenské základny v Bystřici pod Hostýnem. Její vojenští představitelé spolu s místostarosty  města Vladislavou Bělíkovou a Antonínem Pařízkem uctili památku válečných veteránů položením kytice k památníku padlých na bystřickém hřbitově 11. listopadu 2012. 


Jedenáctý listopad byl jako Den válečných veteránů vybrán symbolicky – v tento den roku 1918 bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, a tím na západní frontě skončily boje 1. světové války. Tento den se poprvé jako Den příměří slavil v roce 1918 v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Oficiálním svátkem se stal 11. listopad v roce 1926. Jako Den válečných veteránů nebo Den vzpomínek se slaví celosvětově. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.
            

mschDesign By Macik