ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czBystřické zámecké slavnosti začínají 2. června

Devatenáctý ročník festivalu Bystřické zámecké slavnosti konaný v rámci cyklu koncertů Českých kulturních slavností začne letos v neděli 2. června a skončí v neděli 23. června. Koncerty se uskuteční v kruhovém sále zámku v Bystřici pod Hostýnem, závěrečný pak v místním kostele sv. Jiljí. Součástí festivalového programu je i výstava grafik Oldřicha Kulhánka, jejíž vernisáží bude festival zahájen.  

Uvodní koncert  – Smetanovo trio

V úvodním koncertu Smetanova tria zazní  Trio d moll, op. 27  Vítězslava Nováka, za jehož nahrávku získal soubor cenu Diapasson anglické hudební kritiky. Hudba Dmitrije Šostakoviče bude zastoupena jedním ze základních děl světové komorní  hudby Triem e moll. V závěru koncertu se soubor prezentuje provedením Smetanova Tria g moll, jednou z nejoblíbenějších skladeb české komorní hudby.


Koncert dvou Jitek

V sobotu 8. června uslyšíme „Koncert dvou Jitek“ – Hosprové a Čechové.  Jitka Hosprová představí violu jako plnohodnotný koncertní nástroj. V jejím podání zazní skladby „rodiny Schumannových“ –  Roberta, jeho ženy Kláry a Johannesa Brahmse, rodinného přítele.  Po přestávce zazní dvě sklady jednoho z největších vyznavačů violy Paula Hindemitha, významného skladatele 20. století.

Písně s klavírním doprovodemVe čtvrtek 13. června v 19 hodin vystoupí v kruhovém zámeckém sále jako sólista přední český pěvec, basista Richard Novák. Za klavírního doprovodu Karla Košárka přednese písně V. Nováka, B. Martinů a dalších skladatelů. Po přestávce zazní Biblické písně Antonína Dvořáka, jejichž interpretací navazuje Richard Novák na nezapomenutelný umělecký odkaz Eduarda Hakena.

Barocco v kostele

Závěrečný koncert představí pardubický soubor Barocco sempre giovane se sólistou Jiřím Vodičkou, jehož jsme už v tomto ročníku BZS slyšeli jako nového člena Smetanova tria. Soubor s uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem připravil díla z období italského a německého baroka a německého klasicismu. Tento koncert vyslechneme v prostorách bystřického kostela sv. Jiljí v neděli 23. června.

Výstava grafik
První koncert Bystřických zámeckých slavností bude 2. června 2013 spojen s dlouho očekávanou vernisáží výstavy grafik věhlasného výtvarníka Oldřicha Kulhánka (26. 2. 1940 – 28. 1. 2013). Kromě volné grafiky najdeme v jeho díle ilustrace, bibliofilie a další knižní tvorbu, veřejnosti je znám rovněž díky svým návrhům českých bankovek a známkové tvorbě. V jeho díle se objevují fantastické postavy, často spíše torza, motivy dítěte, ale i lidského utrpení a krutosti. Ve 2. polovině 60. let zaměnil techniku kamenorytiny za lept, od sedmdesátých let tvořil grafiky s motivy rukou, rtů a detailů tváře, začal i s tvorbou drobných grafik, exlibris a novoročenek. V 80. letech vznikly jeho litografie inspirované lidským tělem. Historik umění Jiří Machalický popsal tvorbu Oldřicha Kulhánka jako spojení brilantní techniky a smyslu pro absurdní humor s politicky laděnou satirou. Historik Václav Křupka jej zařadil mezi světové tvůrce grafiky a postavil ho na roveň Dürerovi a Goyovi. Výstava potrvá do 14. 7. 2013.

Plakát BZS ke stažení zde.

Plakát s pozvánkou na výstavu grafik O. Kulhánka ke stažení zde.


Fotografie


Design By Macik