ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czMezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici se blíží

Valašský soubor Rusava z Bystřice pod Hostýnem, pořadatel Mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici, připravil na začátek července pro návštěvníky města pestrou podívanou. Bystřické náměstí roztančí a rozezpívá více než desítka zahraničních a tuzemských folklorních souborů. „Naše pozvání přijaly soubory z Tchaj-wanu, Indie, Maďarska a Ruska, z moravských souborů se představí třeba zlínská Vonica, cimbálové muziky Danaj ze Strážnice a Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem nebo ostravské soubory Ševčík a Slezský soubor Heleny Salichové,“ vyjmenoval hlavní lákadla festivalu jeho prezident Petr Stanovský.

Třídenní festival, který se letos uskuteční v termínu od 5. do 7. července, se drží osvědčeného programu. V pátek večer se představí zahraniční hosté a cimbálové muziky Danaj a Bukovinka v hudebně tanečním pořadu autorek Kateřiny Kovaříkové a Magdaleny Múčkové. Hlavní festivalový den pak odstartují dětské soubory, odpoledne si návštěvníci vychutnají krojovaný průvod městem a lidový jarmark, hlavní pořad festivalu, a především večerní taneční dílnu. „Kdo z návštěvníků vydrží až do konce, může si při večerní taneční zábavě vyzkoušet typické tance z domoviny našich zahraničních hostů, ale i krásné moravské lidové tance. V uplynulých ročnících jsme se například od ohnivých Argentinců učili pravé argentinské tango, jindy zase maďarský čardáš,“ popsal večerní program Petr Stanovský.

První červencové dny v Bystřici patří od roku 1997 každou druhou sezónu krojům, tancům a písničkám. V osmi ročnících svého trvání představil MFF Na rynku v Bystřici na svém jevišti soubory z Moravy, Čech i Slezska, z Mexika, Ruska, Kolumbie, Belgie, Argentiny, Lotyšska, Německa, Tchaj-wanu, Řecka a mnoha dalších více či méně exotických zemí. „Náš festival se stal pevnou součástí festivalového kalendáře Folklorního sdružení České republiky. Pokaždé si k nám najde cestu více než patnáct set diváků! Jsme rádi, že s námi spolupracuje město Bystřice pod Hostýnem, a především podnikatelé z našeho regionu, bez kterých bychom tento festival nemohli uskutečnit. Spolupracujeme také s dalšími festivaly na Moravě – Rožnovskými slavnostmi či Jízdou králů v Doloplazech,“ uvedl Petr Stanovský.

„Mezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici je významným příspěvkem pro kulturní život našeho města. Vážíme si dlouholeté vytrvalé práce pořádajícího souboru Rusava pro zachování a rozvíjení národních a regionálních tradic, které nenahraditelně utvářejí naši identitu a posilují naše lidské vazby k domovu. Rusava představuje valašské písně, muziku a tance na jevištích folklorních festivalů doma i v zahraničí a přispívá tím k propagaci Bystřice pod Hostýnem. A Mezinárodní folklorní festival Na rynku v Bystřici je se svojí šestnáctiletou tradicí významnou příležitostí k šíření dobrého jména našeho města,“ zhodnotila přínos festivalu pro region místostarostka města Bystřice pod Hostýnem Vladislava Bělíková.

A odkud vzešel název oblíbeného festivalu? "Na rynku v Bystřici" jsou úvodní slova krásné lidové písničky z Bystřicka. Její další slova jsou pak pro festival rovněž příznačná. "Vysoká veža", o níž se v písničce dále zpívá, tedy monumentální věž bystřického kostela, je neodmyslitelnou kouzelnou kulisou pestrého dění, strážkyní náměstí, rynku,“ vysvětlil Stanovský. A právě ve stínu bystřické kostelní věže se letos 5. až 7. července sejdeme už podeváté s tanci a písničkami.

Program festivalu ke stažení zde. 

Valašský soubor písní a tanců Rusava, pořadatel MFF „Na rynku v Bystřici“, oslaví v letošním roce šedesáté výročí svého založení slavnostním celovečerním programem, který se bude konat v Bystřici pod Hostýnem 26. října 2013.


Fotografie


Design By Macik