Archiv Zpravodaje

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czPoškodili jste auto na parkovišti?

Reaguji na dopis rozhořčené řidičky, která každý den dojíždí do našeho města. Na parkovišti jí opakovaně auto nabourali a ujeli. Tyto případy se v poslední době množí. I velmi dobrému řidiči se jistě může stát, že nechtěně poškodí cizí odstavený vůz, ale mělo by být samozřejmostí, že v takovém případě počká viník na místě, případně zanechá za stěračem auta, které poškodil, svůj kontakt. Pak se s majitelem poškozeného auta dohodne na náhradě škody. To vše v rámci lidské slušnosti a ohleduplnosti. Navíc každé motorové vozidlo pohybující se po komunikaci má ze zákona sjednáno pojištění, kterým lze vzniklou škodu hradit. Účastníci nehody jsou ale povinni na místě vyplnit tzv. euroformulář pro příslušnou pojišťovnu. To je pro oba účastníky nehody ta lepší a méně nákladná varianta.

Potom je tu bohužel ta druhá a častější varianta, kdy řidič, který jiné vozidlo poškodí, z místa ujede a náhrada škody je na vlastníku poškozeného vozidla. Každý řidič ale ví, že událost, při níž dojde ke zranění osoby nebo škodě na majetku, je vždy dopravní nehodou a účastníkům nehody je zakázáno z místa nehody odjíždět do jejího vyřešení. Řidič, který se přesto takového jednání dopustí, se vystavuje vysokému finančnímu postihu a ještě dalším nepříjemnostem, například pouze částečnému plnění od příslušné pojišťovny. Takové dopravní nehody mohou být také zaznamenány kamerovým systémem nebo všímavým občanem, který viníka nehody označí. Všichni řidiči by si měli uvědomit, že se jednou mohou stát jak viníky, tak i poškozenými, a podle toho se i chovat.
          
str. Radek Sigmund
Městská policie Bystřice pod HostýnemDesign By Macik