ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czJak se vyvarovat nejčastější chyby při přepisu automobilu?

Provozované vozidlo, u kterého dochází k přepisu majitele, musí mít dle zákona sjednano povinné ručení, a nemělo by tak dojít ke vzniku nepojištěného období. Tato situace ale běžně nastává, a to ve chvíli, kdy původní vlastník zruší na základě kupní smlouvy povinné ručení, ale nový majitel s uzavřením nového vyčkává na zápis do registru vozidel.


Převzato z http://www.mesec.cz/

 „Nejčastější chybou je domněnka majitele, že se stává novým vlastníkem, teprve když je zapsán ve velkém technickém průkazu. To je však velký omyl. Majitelem se stáváte již uzavřením kupní smlouvy. K tomuto datu velmi pravděpodobně původní majitel, který nechce za vaši jízdu nést odpovědnost, zruší povinné ručení. Vy máte povinnost sjednat si na vozidlo ihned nové pojištění,“ uvedl Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů s tím, že pokud ještě neznáte všechny údaje nebo očekáváte třeba změnu SPZ, je možné sjednat povinné ručení i bez těchto informací a do smlouvy je doplnit později. Na co si dát pozor při změně vlastníka vozidla (Zdroj: ČKP):

  • Provozované vozidlo nesmí být nepojištěno ani jeden den.
  • Povinné ručení je nutné sjednat k datu, kdy se stanete vlastníkem vozu  -  k datu uvedenému v kupní smlouvě.
  • Nespoléhejte na pojištění prodávajícího. Pokud ho zruší, tak vám vznikne nepojištěné období.
  • Při pořízení auta nečekejte až na změny (přehlášení) v registru vozidel, prodávající již mohl povinné ručení zrušit ještě před přepisem vozidla, a vaše vozidlo je proto nepojištěno.
  • Povinné ručení si sjednejte, i pokud nemáte v ruce velký technický průkaz a neznáte SPZ, která bude na autě, až ho přihlásíte na sebe.
  • SPZ při sjednání neuvádějte a doplňte ji do pojistné smlouvy dodatečně. Povinné ručení si sjednáte okamžitě i přes internet a telefon. Pojištění pak platí od okamžiku, který je uvedený v pojistné smlouvě. Zelená karta a pojistná smlouva vám přijde e-mailem a vy si ji vytisknete.
  • Pokud si sjednáváte pojištění na pobočce či u zprostředkovatele, zkontrolujte si v pojistné smlouvě, od kdy vám platí. Odkazovat  se na zprostředkovatele, který smlouvu špatně vyplnil (uvedl chybně počátek pojištění), vám při nehodě nepojištěným vozidlem nepomůže. Svým podpisem v pojistné smlouvě jste potvrdili správnost údajů.
  • Vozidlo musí být pojištěno, i pokud ho předáte k prodeji do autobazaru nebo na opravu do autoservisu. Pokud ho neplánujete po delší dobu provozovat, tak uložte SPZ do depozita na registru vozidel a dočasně ho odhlaste.
  • Pozor, dočasně odhlášené vozidlo bez SPZ v žádném případě nesmí na veřejnou komunikaci.
  • Pojistit se nikdy nelze zpětně.Design By Macik