ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czGalerie Výloha zve na vernisáž

Intervencí do veřejného prostoru zahájí svou činnost nová galerie v Bystřici pod Hostýnem. První instalací bude Herna autora Lukáše Houdka. Vernisáž proběhne symbolicky v pátek 13. červa od 18 hodin.

Galerie Výloha má stísněné výstavní prostory – ty představuje  pouze pravá výkladní skříň bývalého knihkupectví v Dolní ulici. O dům, v němž knihkupectví sídlilo, se vede dlouholetý spor a budova zatím chátrá. Bystřický Okrašlovací a zábavní spolek (OZS) se proto rozhodl vyjednat se stranami sporu zapůjčení výkladní skříně, renovoval ji a v pátek 13. června 2014 zde otevře galerii Výloha. Ta se chce zaměřit na prezentaci mladých umělců a sociálně angažovaných instalací.

Projekt „Herna“, který novou galerii otevírá, vznikl ve spolupráci OZS a mladého fotografa Lukáše Houdka. „Válce vysloužilého výherního automatu jsem se namísto citronů nebo třešniček rozhodl osadit těmi ikonami, které symbolizují reálnou podobu výher většiny lidí na automatech závislých. Hráči tak mohou vyhrát například exekuci, bezdomovectví nebo rozpad rodiny,“ popisuje podstatu projektu Houdek. „Instalace obyvatele města přímočaře upozorňuje na problém zdánlivě snadné výhry, která v reálu ve většině případů znamená naopak propad do bludného kruhu. Výhry jsou totiž úplně jiné, než hráč očekává. Náš automat je v tomto ohledu upřímný a vykládá karty na stůl,“ poznamenává Houdek.  „Cílem instalace je informovat veřejnost i o nepříliš známých faktech, která jsou s fenoménem heren spojena,  a rozproudit diskuzi na téma přínosu hazardu pro obce a občany,“ dodává předseda OZS Bystřice pod Hostýnem Jakub Koníček.

Instalace chce upozornit na problém rozrůstajícího se hazardu ve městě.  Bystřice pod Hostýnem totiž nabízí hráčům více než 100 různých herních prvků – hracích automatů, videoloterijních terminálů nebo rulet. Výnosy pro město činí podle informace z městského úřadu až 6 milionů ročně. OZS chce v návaznosti na obdobné aktivity v jiných lokalitách ČR vzbudit zájem místní veřejnosti o možnosti regulace hazardu. Spolek v tuto chvíli připravuje rovněž veřejnou debatu, která proběhne v půli července během dernisáže výstavy.

-pk-

 


Fotografie


Design By Macik