ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czLoudonská výstava zahájena

Život posledních šlechtických majitelů zámku v Bystřici pod Hostýnem připomíná výstava Šlechtický rod Loudonů ve výstavních zámeckých sálech. Návštěvníci zde objeví knihy, obrazy i předměty denní potřeby. K vidění je i dopis císařovny Marie Terezie maršálu Laudonovi, znovuobjevený nerestaurovaný portrét Ernsta Loudona nebo botanické kresby Oliviera Loudona, který se v roce 1827 stal prvním Loudonem, jenž zámek vlastnil. Vernisáže výstavy se v sobotu 19. července 2014 se zúčastnili také Ernst Gideon a Maximilian Loudonové, vnuci posledního majitele.
 
Vystavené předměty pocházejí se zámeckých sbírek, rodinné sbírky Loudonů i různých českých institucí. Zajímavý je například osud vystavené tabatěrky. "Marie Terezie ji věnovala generálu Laudonovi. Když byl starý, dal ji maršálu Radeckému, ten zase svému pobočníkovi, v jehož rodině se uchovala po řadu let. Pravnuk pobočníka ji potom věnoval Gideonovi ke křtu, a tabatěrka se tak vrátila zpět do rodiny," říká kurátorka výstavy Eva Nedělníková.  

Vystavena je také část vycházkové hole či střapce z šavle maršála Laudona. Výjimečné jsou také botanické kresby Oliviera Loudona či karikatury a vlastnoručně pořízené snímky Remigia Oliviera.

 Výstava je přístupná do konce srpna. Katalog k výstavě, jenž vyšel v edici Zpravodaje města Bystřice pod Hostýnem, je k dispozici v městském informačním centru. 
 Design By Macik