ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czMěsto Bystřice pod Hostýnem

Základní statistické údaje

Místní části : Rychlov, Bílavsko, Sovadina, Hlinsko p.H.
Sousední obce : Chvalčov , Loukov, Slavkov p.H ., Brusné , Chomýž , Mrlínek, Křtomil
Nadmořská výška : 310 m.n.m.
Počet obyvatel :
(k 31.12.2009)
8551
Průměrný věk : 50 let

Základní informace o městě

Bystřice pod Hostýnem
Město Bystřice pod Hostýnem leží na úpatí Hostýnských vrchů v nadmořské výšce 308 metrů. V současnosti žije ve městě 8 757 obyvatel. Nejstarší zpráva pochází z roku 1368. Titul "město" však dostala Bystřice až o necelých 500 let později, roku 1864. V jeho historii se vystřídalo několik pohrom v podobě povodní a požárů, které často zničily téměř celou obec. Největšího rozkvětu dosáhlo město po roce 1861, kdy zde Michael Thonet založil, tehdy ve světě ojedinělou, továrnu na ohýbaný nábytek. I když firma v průběhu let několikrát změnila majitele i název, tradice výroby ohýbaného nábytku se v ní udržela až do dnešních dnů. Firmy TON a.s. má zásadní vliv na zaměstnanost ve městě a společně s akciovou společností JMDZ Brno dávají průmyslovému charakteru města příchuť dřeva. Kromě dřevařského průmyslu najdete ve městě několik významných firem zabývajících se zpracováním textilu. Dále pak je zde zastoupen průmysl strojírenský(Kovonax) a potravinářský (Mlékárna).

Pravděpodobně nejlákavějším místem v okolí je poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie na sv.Hostýně. Přímo ve městě pak najdeme někdejší Loudonský zámek, který se pomalu zpřístupňuje veřejnosti, kostel sv. Jiljí na náměstí T.G.Masaryka, kapličku na někdejším, dnes již zrušeném, hřbitově, či bývalou Thonetovu vilu - tzv. "Zámeček". Neméně zajímavý je i místní hřbitov s hrobkou Loudonů nebo hroby Fr.Ondrúška, H.Schwaigera, Fr.Táborského, Dr.Vlasty Fialové.

Přijměte pozvání také do krásné přírody, jíž se může pochlubit okolí města. Zvlněná krajina se spoustou značených turistických tras láká milovníky procházek i houbaře. Dobré jsou i místní lyžařské sjezdovky, lyžařské běžecké tratě a cyklostezky. Možnosti rekreace nabízí i letní koupaliště, tenisové kurty a hřiště minigolfu.

Jsou města skvělá zářící bohatstvím a pýchou,
jsou města úzkostná stahující hrdlo,
jsou města domov a pohlazení matky.
Projdi tím naším a naslouchej ztraceným krokům,
úderům zvonů a vysoké obloze,
zurčení vod z pramenů hor z tůně kamenné kašny.
Všechno tu slyšíš, hlasy staré země, svůj dech
i výkřiky dětí, čistý tep města.
Budoucnost roste před očima.

To je Bystřice, brána k Svaté Panně,
město v zahradách, plachá laň na okraji lesa.Design By Macik