ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czV Bystřici obživla punková legenda

Bystřická Alternativa, to je festival hudby, která jde mimo hlavní proud. Přitahuje posluchače s vyhraněným hudebním vkusem a pokaždé nabízí neotřelou muziku. Skupiny jako Visací zámek, Garáž, Plexis, Už jsme doma jednou v Bystřici hrály a nebylo to špatné. Letos ale absolutně největší úspěch zaznamenala domácí punková legenda. Lidská špinavost zažila zmrtvýchvstání.


„Lidi nám už dlouho říkali o comeback. Domluvili jsme se na loňské Alternativě, když jsme se tu skoro všichni setkali, ale nebrali jsme ten nápad moc vážně, spíše jako srandu,“ vysvětlil frontman kapely Bary Táborský. Spolu s Mičusem, Blábolem a Rybízem pak ale poctivě nacvičovali, aby si před fanoušky nestřihli ostudu. A byl to nářez!


V konírně bystřického zámku nebylo k hnutí, dnešní čtyřicátníci to rozjeli jako zamlada, jako při prvním koncertu Lidské špinavosti před dvaceti lety. „Během legendární dvoudenní akce v  areálu zvaném Amerika byla pogující omladina druhý koncertní den dopoledne rozehnána hasičským sborem národního podniku TON, kteří nás při ranní kontrole vykopali se slovy, že v prostorách se konají pouze inteligentní oslavy svateb,“ zavzpomínal bubeník Bary. Takže čest pracující inteligenci a punku především!


Letošní jarní koncert byl věnován všem, kteří vytvářeli subkulturu v Bystřici počátkem 90. let. V zámku se hrálo i pro jednoho z prvních punkerů ve městě – Kripla. „On to s námi zažíval, jezdívali jsme na ty koncerty načerno vlakama, kytaru na rameno a buben, projeli jsme tak celou republiku,“ připomněl Táborský. Ten jako jediný zůstal u muziky. „Nikdo z kapely už nemá ani šňůru na kytaru, musel jsem pro nás sehnat zkušebnu. Jinak jsme ale vůbec nic neměnili, bylo to zahraný jen tak primitivně, když jsme zkoušeli v garáži, jak si to lidi pamatují.“


Zůstalo chlapcům, kteří dlouhé vlasy vyměnili za šediny, rebelství v krvi? „Jsme se nasmáli, v  jednom textu zpíváme – nemám ani auto ani barák – a každý na zkoušku přijel autem… Všechno se mění, nedávno jsme se s Mičusem setkali na křtu našich dětí. Rebelství patří k věku,“ přiznal podnikatel Rybíz. Nejnáročnější pro kapelu, která vznikla v garáži u  „smeťáku“, bylo sladit termíny; všichni bývalí pankáči mají spoustu práce. Oni i návštěvníci Alternativy podlehli nostalgii. „Dvacet let je už důvod k setkání, další výroční koncert se už taky konat nemusí. Jsou tu lidi, které jsem léta neviděl, tyhle lidi se už na jednom místě víckrát nepotkají,“ dodal Martin Bary Táborský.


Ti, co pamatují začátky kapely, se vrátili o x let zpátky, novou generaci posluchačů oslovila autentičnost projevu. Comeback se Lidské špinavosti vydařil. „ Byla to mánie, nechápu to!“ přiznal bubeník skupiny, která se dala dohromady pro jedinou příležitost.


Jelikož se v Bystřici Alternativě daří, zrodil se Deviate Me (death disko), další místní kvartet s lídrem Jindřichem Pánkem. Stoprocentní psychedelický prožitek připravilo česko-britské progresivní duo 100 %. Punkrock s foukací harmonikou předvedli Dead letters z Mělníka. „Jarní exploze je za námi a sláva, přežili jsme to! Naplněná konírna řičela blahem, kapely rezonovaly starobylou budovou a pivo došlo ještě před koncem akce,“ zhodnotili pořadatelé.

Eva MikeškováDesign By Macik