ARCHIV MUBPH.CZ

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.czFotogalerie: Cestování v čase bystřickým zámkem

Návštěvníky, kteří 22. srpna 2015 již pošesté cestovali v čase bystřickým zámkem, uvítal před branami Jan hrabě z Rottalu v přepychově rudém kabátci. Na vizitaci se šlo nejprve do renesančních časů Bohunky z Lichtenburka a jejího manžela Přemka Prusinovského z Víckova, který představil návštěvníkům nejvzácnější knihu ze své sbírky a vysvětlil, co obnáší úřad podkomořího markrabství moravského. V baroku dostal vynadáno písař a důchodní Pavel Špalek za podezřelé hospodaření s Rottalovými penězi a chvíli mu hrozila i šatlava, která se kdysi nacházela v místech, kde dnes na bystřickém zámku příhodně sídlí městská policie. Do bolestiplného období napoleonských válek vstoupili návštěvníci v okamžiku, kdy překročili práh napoleonské kaple v předzámčí. Ve druhé zámecké kapli v roce 1915 zase zastihli hraběnku Alici z Vossu, jak pláče nad rakví svého tchána Ernsta Gideona Loudona. Do roku 1945 už to pak hosté měli, co by kamenem dohodil. Zatčení kurátorky bystřického muzea učitelky Marie Ševčíkové fašisty se odehrálo přesně podle zapsaných vzpomínek očité svědkyně oněch časů Bohunky Zicháčkové. Vylekaní návštěvníci mohli ještě zahlédnout prchajícího velitele skupiny Clay-Eva Antonína Bartoše.
Do historických kostýmů se letos pro návštěvníky stejně jako loni oblékli členové skupiny Biskupští manové z Kroměříže pod vedením Evžena Petříka. Každý rok je jejich vystoupení přesvědčivější a dramatičtější, a letos si to návštěvníci se vším všudy opravdu užili. Autorkou scénáře Cestování v čase byla opět Eva Nedělníková, duše bystřického městského muzea. 
A co bude příště? Všichni jsou zváni na svatbu Ernsta Loudona a krásné Henrietty Seilernové do roku 1856.

Foto: msch, František Nedělník Design By Macik