Archiv Zpravodaje

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.cz



Editorial

Milí čtenáři!

Listopad se potácí jako vypadlý z Apollinairových Alkoholů: „Sbohem, sbohem, jsi ospalý a slunce uťatá hlava se kuku kutálí…“ Suché listí je nám venku stále v patách jako nový zvířecí druh osidlující v hejnech za větrného počasí tmavé odpolední chodníky. Vědět tak, čím se živí…Potřeba něčím se zmámit je stále neodbytnější. A protože by člověk opravdu nerad sám otvíral tu lahev, co dostal onehdy k narozeninám, vytáhne z knihovny Opilý koráb, aby si zhurta zaflámoval s prokletými básníky a prokřičel díry do mlhy. „Života bol, tvého života, jejž piješ jako alkohol…“ Ovoce v bečkách kvasí, naopak kvas společenský pomalu utichá.  Filmový Tesák Vítězslava Tichého odezněl v kopcích, koncert skupiny Lake Malawi zas v poloprázdné sportovní hale. Po šesti letech usilovné práce dokončená replika mozaiky Jano Köhlera na prvním zastavení hostýnské křížové cesty byla posvěcena v mrazivém větru, který odnesl dým kadidla hluboko do lesů a zahnal sochaře, arcibiskupa i prostého poutníka ke krbu, kde nejspíš došlo na grog.  Řadou promyšlených závětří a vyhlídkových míst proložila ve svém zajímavém projektu cestu na Hostýn mladá architektka a úspěšná cyklistka Lenka Bulisová. Jsme jemně ovíněni radostí, že se nám povedlo jeho prezentaci pro Zpravodaj získat. Na podzimní mrzutosti docela zapomněli i pilní restaurátoři v kostele sv. Bartoloměje na bílavském vršku. Odkryli další malby Jana Ježka z roku 1911, a až je na prostředním barevném dvojlistu uvidíte, budete z toho potěšením naprosto pod obraz, stejně jako jejich fotografka balancující pod malovaným stropem na lešení. Daleko od ústředního tématu tohoto čísla nejsou ani karatisté a minigolfisté, kteří si přivezli z mezinárodních soutěží poháry, a už úplně dokonale s ním ladí text našeho hostujícího přispěvatele Mgr. Davida Sobka ze Státního okresního archivu Kroměříž, jenž pro nás (díky tomu, že prý čte listiny naškrábané německým kurentem jako denní tisk), objevil zapomenuté zápisy o bystřickém pivovaru a vaření piva v 19. století.


Z knižního bazaru, který se konal v říjnu před městskou knihovnou, jsem si přinesla pro dlouhé podzimní večery druhý, třetí a čtvrtý díl Vojny a míru za tři koruny. Fragment krásného Melantrichova vydání z roku 1929 vytažený nedbale z něčí pozůstalé skříně. Ten příběh už trochu znám. Ano, na první straně druhého dílu byl začátek roku 1806 a Nikolaj Rostov jel z armády navštívit rodinu, zatímco jeho přítel Děnisov po třech lahvích vína spal na dně poštovních saní… Pak ale přišlo nečekané překvapení. Z prostředka knížky vypadl zažloutlý reklamní letáček propagující publikaci Jindřicha Hegera z Březové nad Svitavou „Příprava vína v domácnosti“ a jisté nepřekonatelné vinné kvasnice Vierka, československý patent. Ty v  meziválečné  reklamě chválila velká spousta dobře vymyšlených zákazníků, z nichž literárním talentem nejvíce oplýval jistý Inž. B. z G.:„V červenci tohoto roku poprvé obdržel jsem Vaše kvasinky. Nasadil jsem zprvu, jistota je jistota, celých pět litrů vína s fíky a celetingskými kvasnicemi. Uprostřed října provedli jsme zkoušku. Prostě nepřekonatelné! Veškerý mok byl několika nešlechetnými dušemi ještě týž večer ze světa zprovozen. Přinesl jsem pak láhev pravého celetingského z roku 1919, avšak můj výrobek z fíků a Vašich kvasnic chutnal znaleckým hrdlům lépe. Svými kvasinkami stal jste se v pravém slova smyslu dobrodincem víno pijícího lidstva!“


Co dodat. Pijme trpký listopad plnými doušky, třeba se i v něm něco najde. A kdyby ne, zajděme na kopec pouštět draka. Míti draka v listopadu je skoro jako býti básníkem...

Ilona Musichina



Design By Macik