Archiv Zpravodaje

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.cz



Zneužívají důvěřivosti a neznalosti zákona

Od letošního února vstoupila v platnost novela zákona o ochraně spotřebitele, která zpřísňuje podmínky pro pořádání předváděcích prodejních akcí. Řada spotřebitelů, zejména z řad seniorů, o novele neví.


Jednou z hlavních novinek je ustanovení, které prodejcům zakazuje inkasovat během prodejní akce peníze. Novela spotřebitelského zákona nově stanoví, že platba za zboží či služby může proběhnout až po uplynutí sedmi dní od podpisu smlouvy. Pod záštitou Taťány Valentové Nersesjan, radní Zlínského kraje pro za sociální oblast, byl v loňském roce ve Zlínském kraji realizován projekt, který seniory seznamoval s tím, jak čelit podomním prodejcům, tzv. šmejdům. „Jsem ráda, že se legislativa v tomto směru posunula, protože odložením platby je spotřebiteli poskytnut čas na to, aby si koupi zboží nebo služby dobře rozmyslel, a hlavně ji realizoval bez nátlaku,“ uvedla Taťána Nersesjan. I nadále pak v novele zůstalo ustanovení o odstoupení od smlouvy uzavřené na předváděcí akci do 14 dnů, a to bez udání důvodu.


Za novelou zákona stojí i poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která již pět let pořádá besedy na toto téma v různých městech České republiky. „Z letošních spotřebitelských besed, které jsem uspořádala, vyplývá, že veřejnost o odložených platbách při předváděcích akcích prakticky neví. Toho samozřejmě nepoctiví obchodníci využívají,“ dodala Sehnalová a doporučila se v případě pochybností či dotazů obrátit na Českou obchodní inspekci.


I v letošním roce Zlínský kraj připravuje řadu vzdělávacích seminářů, kterými chce seniory upozornit na nebezpečné životní situace. Cyklus přednášek bude připraven v rámci projektu s názvem „Násilí očima seniorů“. Projekt navazuje na loňskou úspěšnou kampaň s názvem „Senioři a jejich bezpečí“, která se uskutečnila od května do listopadu 2015. Kromě okresních seminářů, kterých se dohromady zúčastnilo 250 zástupců seniorských organizací, a krajské konference, byla jeho součástí i informační kampaň. Například prostřednictvím Zlínského kraje se o aktuálních podvodných případech dozvěděli i starostové všech obcí v regionu. Další významnou aktivitou byly letáky se základními informacemi a telefonními čísly ve vozech městské hromadné dopravy ve Zlíně, Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži, Uherském Hradišti, Uherském Brodě a Valašském Meziříčí a také na autobusových linkách po celém Zlínském kraji. V obdobném rozsahu bude realizován i letošní projekt „Násilí očima seniorů“.
-red-



Design By Macik