Tři mladí Bystřičané mistry republiky v dráhovém golfu

Ve dnech 22.–24. července bylo v Holešově a v Bystřici pod Hostýnem uspořádáno mistrovství České republiky jednotlivců a finále soutěží družstev v dráhovém golfu. Na hřištích 1. DGC Bystřice pod Hostýnem a MGC Holešov soutěžilo celkem 116 hráčů. Pátý a předposlední vrchol letošní golfové sezony absolvovalo také 15 golfistů bystřického klubu a 9 hráčů holešovského klubu.

První den hráli v Holešově hráči patřící do družstev extraligy nebo I. ligy, zatímco v Bystřici hráli zbývající hráči jen v soutěžích jednotlivců. Druhý den si hráči vyměnili hřiště a třetí den se hrálo jen v Bystřici pod Hostýnem o absolutního vítěze mužů a žen. Mistrovství bylo slavnostně zahájeno již v úterý 20. července v hudebním klubu v holešovském zámku.
Pořadatelské kluby byly úspěšné. Bystřičtí golfisté vybojovali tři mistrovské tituly a několik dalších medailových míst. O tři další tituly se připravili bystřičtí golfisté až v závěrečných fázích některých jiných soutěží. Holešovští hráči vybojovali dva tituly mistrů republiky.

Skvělým triumfem bystřických hráčů byla kategorie žáků. Jiří Solař zahrál na osm okruhů (čtyři v Holešově a čtyři v Bystřici) výborných 168 úderů, s velkým náskokem zvítězil a vybojoval tím titul mistra České republiky. Obhájil tím svůj loňský titul, který získal v Rakovníku. Matěj Novák zahrál 180 úderů a získal tím 2. místo. Z holešovské čtveřice byl nejúspěšnější Radek Doležel mladší, který se 189 údery obsadil 4. místo. Pořadí dalších: 7. Tomáš Klimek 194 úderů, 8. Jan Juroszek, 10. Nguyen Tat Anh Tuan.Úspěšné byly bystřické hráčky i v soutěži žen. Zvítězila Petra Kouřilová, která dosáhla také výborných 168 úderů. Lenka Doleželová byla se 178 údery čtvrtá a Silvie Švehlíková obsadila 9. místo se 197 údery. Holešovská Alena Šustová byla třináctá.

Třetí mistrovský titul pro bystřické barvy vybojovala Karolína Jandová, která výkonem 184 úderů zvítězila v kategorii juniorek. V soutěži žákyň vyhrála suverénně holešovská Olivia Prokopová se 177 údery. Bystřická Alena Doleželová obsadila 3. místo. Mezi seniory – veterány skončil Oldřich Mikulík z Bystřice na 7. místě.
Nejtěžší to měli domácí golfisté v početné a velmi kvalitní kategorii mužů. Ze sedmi bystřických hráčů byl nejúspěšnější Ondřej Mlčoch, který se 170 údery obsadil pěkné 6. místo. Pořadí dalších: Mojmír Krecl 171 úderů, 12. Daniel Dvořák 176 úderů, 14. Michal Stančík 177 úderů, 15. Zdeněk Macháček 177 úderů, 18. Martin Mlčoch 182 úderů, 25. Pavel Doležel 186 úderů.

Z holešovské trojice byl nejlepší Radek Doležel starší, který se 183 údery obsadil 20. místo. Umístění dalších: 33. Robert Janáček, 37. Radek Šťasta. O vysoké úrovni mistrovství svědčí i bezchybných 18 úderů, které byly zahrány v Holešově dvakrát a v Bystřici šestkrát.

Finále extraligy a I. ligy družstev současně zakončilo sezonu 2009–2010. V soutěži juniorů zahrálo družstvo 1. DGC Bystřice pod Hostýnem v sestavě: Solař, Novák a Jandová 532 úderů a obsadilo 1. místo před MGC Olomouc 553 a před MGC Holešov, který v sestavě Prokopová, R. Doležel ml. a Klimek zahrál 560 úderů. Mistrem ČR v sezoně 2009–2010 je však Olomouc, Bystřice pod Hostýnem je druhá a Holešov třetí.
V soutěži žen zahrála bystřická trojice Kouřilová, L. Doleželová a Švehlíková 543 úderů, ale to stačilo jen na 2. místo. Úřadující mistr z Bystřice pod Hostýnem prohrál počtvrté v sezoně s týmem MGC 90 Brno, který s 534 údery zvítězil a stal se mistrem ČR. o všem rozhodlo osmé kolo, které Bystřice pokazila, zatímco Brno excelovalo. Třetí byl SKGC Františkovy Lázně.

Podobný průběh měla i soutěž žáků. Bystřická trojice Solař, Novák a Doleželová zahrála 567 úderů a obsadila 2. místo za MGC Holešov, který dosáhl v sestavě Prokopová, R. Doležel ml. a Klimek 560 úderů, a hlavně skvělým finišem vybojoval vítězství a tím i titul mistrů ČR. Bystřická trojice tím neobhájila dva tituly mistrů ČR, které ve stejné sestavě vybojovala v r. 2008 v Chebu a v r. 2009 v Rakovníku.

V prestižní soutěži smíšených družstev startovalo pouze pět nejlepších týmů extraligy. Družstvo 1. DGC Bystřice pod Hostýnem zahrálo v sestavě: Solař, Kouřilová, Krecl, L. Doleželová, Novák a Švehlíková 1062 úderů a obsadilo 3. místo za SK Tempo Praha 1036 úderů a MGC Olomouc 1044 úderů. Družstvo 1. DGC Bystřice pod Hostýnem zahrálo v sestavě: O. Mlčoch, Dvořák, Stančík, Macháček, M. Mlčoch, P. Doležel a Mikulík 1071 úderů a obsadilo 4. místo před GC 85 Rakovník s 1090 údery.

V sezóně 2009–10 je však Bystřice A třetí a Bystřice B čtvrtá. SK Tempo Praha je potřetí v řadě mistrem České republiky.

Třetí den se na bystřickém hřišti v městském lesoparku Zahájené bojovalo o absolutního mistra v soutěži mužů a žen systémem K. O. Zde si skvěle vedla juniorka K. Jandová, která se v konkurenci 16 nejlepších golfistek probojovala až do finále, kde prohrála až v samém závěru, a tak jí unikl těsně druhý titul mistryně republiky.

Dobře si vedla i S. Švehlíková, která vybojovala 4. místo. Mezi muži byl nejúspěšnější D. Dvořák, který v konkurenci 32 nejlepších golfistů obsadil 5.–8. místo.

Šestý a poslední z vrcholů letošní golfové sezony bude uspořádán v neděli 12. září v Rakovníku, kde se na betonových drahách uskuteční 5. Grand Prix – celostátní turnaj jednotlivců a 1. kolo extraligy v sezoně 2010–2011.