Naše zimní olympiáda 2011

Tak jako každý rok i letos se ve dnech 21. 2. až 24. 2. 2011 na Tesáku uskutečnila tradiční Zimní olympiáda zařízení náhradní rodinné péče. Byl to již XXXVIII. ročník. Pořadatelem této akce, jíž se zúčastnilo dvacet tři zařízení z celé České republiky a sto třicet dva závodníků, byl náš Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna. Reprezentovalo nás pět závodníků.

Po příjezdu všech účastníků se v pondělí večer konalo slavnostní zahájení za přítomnosti vzácných hostů z Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR a také starosty města Bystřice pod Hostýnem Mgr. Zdeňka Pánka, který všechny účastníky pozdravil a popřál jim hodně sportovních úspěchů v mrazivém počasí.
V úterý dopoledne se začalo závodit v těchto kategoriích: starší žákyně, mladší dorostenky, starší dorostenky, starší žáci, mladší dorostenci, starší dorostenci. Soutěžilo se v  následujících disciplínách: běh klasickou technikou, běh volnou technikou (stíhací závod), štafetový běh volnou technikou, biatlon jednotlivců a štafeta biatlonu. V dopoledním závodě v běhu klasickou technikou se naši starší žáci umístili na jedenáctém, třináctém a šestnáctém místě z celkového počtu 32 startujících. V mladších dorostencích se chlapcům z našeho domova dařilo lépe a obsadili pěkné čtvrté a šesté místo mezi 39 účastníky. V odpoledním závodě volnou technikou (stíhací závod) starších žáků jsme získali desáté, čtrnácté a šestnácté místo, v mladších dorostencích páté a šesté místo.

Ve středu po snídani se za slunného, ale velmi mrazivého počasí konal biatlonový závod jednotlivců. I když podmínky nebyly jednoduché, našim sportovcům se dařilo. V kategorii starších žáků obsadili chlapci z našeho zařízení šesté, sedmé a dvacáté sedmé místo. V mladších dorostencích se naši závodníci také neztratili a umístili se na čtvrtém a osmém místě v konkurenci čtyřiceti startujících. Odpoledne proběhl štafetový závod v biatlonu, kde jsme vybojovali pěkné třetí místo za vítězným Horním Maršovem a druhým Kostelcem.

Poslední den, kdy rtuť teploměru opět poklesla hluboko pod bod mrazu, se uskutečnil štafetový běh volnou technikou. I v tomto závodě se chlapcům z našeho zařízení dařilo a umístili se na pěkném čtvrtém místě z jedenácti štafet. V celkovém hodnocení dětských domovů se školou jsme vybojovali za vítězným Horním Maršovem a druhým Kostelcem krásné třetí místo. Po vyhlášení výsledků a slavnostním ukončení XXXVIII. zimní olympiády se všichni účastníci začali pomalu rozjíždět do svých domovů a přislíbili si účast na příštím ročníku, který se bude konat na šumavské Kvildě.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem pracovníkům našeho zařízení, kteří se podíleli na přípravě a organizaci zimní olympiády, a také chlapcům za jejich vzorné chování po dobu akce a výbornou reprezentaci našeho dětského domova se školou. Velký dík a uznání zaslouží pracovní skupina sedmi chlapců a dvou učitelů, kteří dokázali i přes nedostatek sněhu a ve velkém mrazu připravit běžecký okruh a po dobu závodů upravovat trať. Poděkování patří také panu Vojtěchu Zicháčkovi za pomoc při organizování této zimní olympiády a za její bezproblémový průběh.