Archiv Zpravodaje

Prezentace na adrese www.mubph.cz slouží jako archiv a není od 31.12. 2016 aktualizována.

Aktuální prezentace Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem najdete na adrese www.bystriceph.cz



Kde stál na Hostýně světelný kříž?

V prosincovém čísle Zpravodaje města Bystřice pod Hostýnem (12/2014, s. 38-40) připomněl Vlastimil Doležel 75. výročí stavby světelného kříže na Svatém Hostýně. Ve svém článku seznámil čtenáře s historií této zajímavé stavby. Kříž byl odstraněn v lednu roku 1948 a jeho přesná poloha postupně upadala v zapomnění. Jen díky historickým fotografiím se udrželo povědomí o jeho přibližné lokalizaci. Polohu zaniklého světelného kříže popisuje Vlastimil Doležel následovně: „Kříž postavily pod břehem, po levé straně od hostýnské trafostanice, Středomoravské elektrárny Přerov... V současnosti je místo, kde kříž stál, jen těžko identifikovatelné, žádné stopy po něm prakticky neexistují.“


Dne 4. října 2013 zazněla na jednání Matice svatohostýnské myšlenka obnovit světelný kříž na Hostýně (Listy svatohostýnské 4/2013, s. 15). Tato drobná poznámka byla pro mne impulsem pokusit se určit polohu zaniklého kříže. Na jednom kontrolním dni konaném na Hostýně jsem se setkal s názorem, že místo, kde byl světelný kříž vztyčen, dnes nelze přesně určit. Ale je možné, aby nebyly v terénu znatelné žádné stopy po tak mohutné stavbě? Nadzemní konstrukce byla sice zcela snesena, a přesná lokalizace tak upadla v zapomnění, ale předpokládal jsem, že by bylo možné nalézt alespoň zbytky betonového základu této stavby o půdorysu 4x4 m. Odstranění takto mohutného betonového základu se zdá být příliš pracné a neekonomické, a kdyby k jeho odstranění přece jenom došlo, tak by zde zůstala poměrně velká jáma, kterou by bylo potřeba buď zasypat, anebo by zůstala na daném místě do dnešních dnů. Kromě hlavního základu by mohly být v terénu zachovány také další betonové bloky, do kterých byla ukotvena lana zajišťující stabilitu stavby.


S touto myšlenkou a kopiemi historických fotografií se vydejme do míst, kde světelný kříž stál. Trafostanici z roku 1923 stojící na jihozápadním okraji areálu poutních domů snad nebude těžké najít. Od trafostanice půjdeme k prvnímu sloupu elektrického vedení. Zde se postavíme tak, abychom měli věže hostýnského chrámu za zády. Přímo před sebou uvidíme ve svahu mezi stromy hromadu kamení ve vzdálenosti asi 25 m, k níž sestoupíme. Od této hromady kamenů se podíváme směrem ke sloupu elektrického vedení, odkud jsme před chvílí vyšli. Přímo před námi je plošina.Při bedlivé prohlídce zjistíme, že ji tvoří betonový základ o rozměrech 4x4 m, a nalezneme zde též stopy po odřezaných ocelových profilech, které tvořily konstrukci kříže. Poloha odpovídá historickým fotografiím, rozměry jsou shodné s rozměry hledaného základu. Ale toto není jediný hmatatelný doklad zaniklé stavby. Půjdeme-li odtud po vrstevnici jihovýchodním směrem, budeme mít po levé straně nízkou kamennou zídku. Asi 25 m od okraje hlavního betonového základu a 5 m od kamenné zídky se nachází další úzký betonový základ o délce 2,5 m, do nějž bylo upevněno jedno z kotevních lan


Hostýnský světelný kříž nemusíme tedy obdivovat jen na historických fotografiích, ale můžeme navštívit i místo, kde přesně stál. Jestli bude někdy světelný kříž obnoven na svém původním místě, není jisté. Ale bylo by poměrně snadné očistit základ a kotevní bloky od lesní hrabanky a připomenout přímo na místě existenci této výjimečné zaniklé stavby.

Jiří Janál
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži



Design By Macik