Minigolfové zpravodajství

Mistrovství Moravy a Slezska
V Bystřici pod Hostýnem bylo 18. a 19. června uspořádáno mistrovství Moravy a Slezska jednotlivců v minigolfu. Zemský přebor shromáždil na hřišti v Zahájeném 60 hráčů a hráček. Za domácí nastoupilo devět hráčů, v dresech MGC Holešov startovali tři golfisté. Většina z těchto dvanácti sportovců obsadila během dvoudenních bojů ta nejlepší místa ve svých kategoriích.

Ve velmi kvalitní soutěži mužů zahráli Matěj Novák a Daniel Dvořák 169 úderů na osm okruhů a vybojovali 4. a 6. místo. Pořadí dalších: 10. Petr Čeladník (Holešov), 11. Vít Kotas (Bystřice pod Hostýnem). V kategorii seniorů byl úspěšnější Radek Doležel (Holešov), který zahrál 175 úderů a obsadil 5. místo. Ivan Doležel (Bystřice pod Hostýnem) byl na 12. místě. V soutěži seniorů veteránů skončil Oldřich Mikulík (Bystřice pod Hostýnem) na 11. místě. V kategorii žáků obsadil Matyáš Sedlář 2. místo.

Velmi úspěšné byly domácí minigolfistky. V soutěži žen dosáhla Lenka Doleželová (Bystřice pod Hostýnem) 169 úderů a zvítězila. její výkon byl nejlepší ze všech zúčastněných (ženy, juniorky, seniorky). Pořadí dalších: 2. Karolína Jandová (Holešov) 172 úderů, 3. Lucie Pavelková (Bystřice pod Hostýnem) 175 úderů. V kategorii juniorek byla první Alena Doleželová (Bystřice pod Hostýnem) se 171 údery.

Podobně jako nedávný turnaj Grand Prix uspořádaný v Bystřici pod Hostýnem měl i zemský šampionát vysokou sportovní úroveň. Během dvoudenního turnaje bylo pětkrát zahráno 18 úderů a 28krát 19 úderů na jeden okruh. Mezi hráče, kteří zahráli 19 úderů, se zařadili i domácí golfisté Novák, L. Doleželová, A. Doleželová, Pavelková a Dvořák.

Velkou postavou turnaje se stal Ladislav Švihel z TJ Start Brno, který první den zahrál vynikajících 75 úderů (19, 18, 19, 19) na čtyři okruhy a tím vytvořil nový rekord bystřického hřiště (dosud 76 úderů – Martin Skoupý SK Tempo Praha a Marek Smejkal MGC Olomouc 5. června 2016). Ladislav Švihel hrál skvěle i druhý den – zahrál 79 úderů a na osm okruhů dosáhl 154 úderů a vytvořil další nový rekord bystřického hřiště. Dosavadní rekord 161 úderů dosud drželi dva golfisté – Karel Molnár starší, SKDG Chomutov (říjen 1996) a Ján Tolarovič MGC Olomouc (květen 2009).

Grand Prix Praha
V Praze byl 3. července uspořádán 4. celostátní turnaj jednotlivců. Čtvrtý z vrcholů letošní minigolfové sezony shromáždil na hřišti SK Tempo Praha 95 hráčů a hráček. V dresech 1. DGC Bystřice pod Hostýnem startovalo deset golfistů. MGC Holešov měl dva zástupce. Všichni soutěžící absolvovali tři okruhy na betonových drahách.

Nejlepší výkon předvedl Matěj Novák (Bystřice pod Hostýnem), který ve velmi kvalitní soutěži mužů zahrál 85 úderů a vybojoval pěkné 6. místo. Pořadí a výkony dalších: 8. Miroslav Čibik 86 úderů, 11. Martin Mlčoch 87, 15. Jakub Fantal 90, 27. Daniel Dvořák 96, 35. Vít Kotas 118 úderů. V kategorii seniorů zahrál Radek Doležel (Holešov) 94 úderů a obsadil 14. místo.

V soutěži žen zahrála Lenka Doleželová 91 úderů a vybojovala 2. místo. Pořadí dalších: 4. Lucie Pavelková 95 úderů, 8. Silvie Švehlíková 102 úderů. Karolína Jandová (Holešov) uhrála 96 úderů a skončila na 5. místě. V kategorii juniorek byla první Alena Doleželová, která zahrála 93 úderů.

Současně pokračovala 5. kolem extraliga družstev v sezoně 2015–2016. V soutěži žen zahrálo družstvo 1. DGC Bystřice pod Hostýnem v sestavě L. Doleželová, A. Doleželová, L. Pavelková a S. Švehlíková 284 úderů a obsadilo 2. místo, čtyři údery za MGC 90 Brno. Po pěti kolech vede Bystřice pod Hostýnem o dva body před Brnem.

V prestižní soutěži smíšených družstev zahrál tým 1. DGC Bystřice pod Hostýnem ve složení Novák, Čibik, Mlčoch, A. Doleželová, Pavelková, Dvořák a Fantal 542 úderů a vybojoval pěkné 3. místo. Zvítězilo družstvo GC 85 Rakovník s 528 údery. Pořadí dalších: 2. MGC Olomouc 537 úderů, 4. SK Tempo Praha 545 úderů, 5. MGC Jedovnice 556, 6. MGC Hradečtí Orli 565, 7. MGC 90 Brno 580 úderů.

Junior Tropy v Chebu
Celostátní turnaj mládeže v minigolfu se konal 9.–10. července. Mezi účastníky byla také Alena Doleželová, jediná zástupkyně 1. DGC Bystřice pod Hostýnem. Zahrála na čtyři okruhy na betonových drahách 129 úderů a obsadila v kategorii juniorek první místo. V absolutní kategorii (junioři, juniorky, žáci, žákyně) zahrála Doleželová 182 úderů a obsadila 5. místo. Turnaj byl prověrkou české juniorské reprezentace před mistrovstvím světa juniorů v rakouském Bischofshofenu.

Tři mistrovské tituly z Olomouce

V Olomouci bylo ve dnech 21.–23. července uspořádáno mistrovství ČR jednotlivců a finále extraligy družstev v minigolfu. Pátý a předpolední z vrcholů letošní golfové sezony přilákal na hřiště MGC Olomouc celkem 108 hráčů a hráček. V barvách 1. DGC Bystřice pod Hostýnem startovalo sedm golfistů, MGC Holešov měl tři zástupce. První dva dny se hrálo střídavě na eternitových a filcových drahách. Celkem bylo odehráno šest okruhů. Chyběli tři hráči bystřického klubu Lenka Doleželová, Daniel Dvořák a Miroslav Čibik.

Nejlepší z bystřického klubu byla Lucie Pavelková, která zahrála 155 úderů a po úspěšném rozstřelu vybojovala prvenství v soutěži žen a tím i titul mistryně republiky. Obhájila tak svůj loňský titul z Chebu. V kategorii juniorek vybojovala prvenství a titul mistryně republiky Alena Doleželová, která zahrála 162 úderů. Také ona obhájila svůj loňský titul.
Mezi muži dosáhl z bystřické čtveřice nejlepšího výsledku Martin Mlčoch, který zahrál 163 úderů a ve velmi kvalitní konkurenci obsadil 12. místo.

Současně byla finálovým kolem zakončena extraliga družstev v sezoně 2015/2016. V soutěži žen zahrála trojice 1. DGC Bystřice pod Hostýnem v sestavě Pavelková, Doleželová a Švehlíková 501 úderů a zvítězila těsně před triem MGC 90 Brno (502 úderů). Bystřické družstvo tím vybojovalo titul mistra republiky a právo účasti v Poháru mistrů evropských zemí, který bude uspořádán na přelomu září a října v německém Neutraublingu.

V prestižní soutěži smíšených družstev zahrál tým 1. DGC Bystřice pod Hostýnem v sestavě Pavelková, Doleželová, Mlčoch, Novák, Fantal a Švehlíková 1021 úderů a obsadil 4. místo. Zvítězil MGC Olomouc, který zahrál 950 úderů. Startovaly pouze čtyři nejlepší týmy extraligy.

Třetí den se bojovalo k. o. systémem o absolutní mistry ČR v soutěži mužů a žen. Mezi 32 nejlepších mužů postoupil pouze Mlčoch, ale byl vyřazen již v prvním kole a obsadil 17.–32. místo. Mezi 16 nejlepších žen postoupily všechny tři bystřické hráčky, ale Pavelková byla vyřazena již v 1. kole a obsadila 9.–16. místo. Doleželová byla vyřazena ve 2. kole a obsadila 5.–8. místo. Nejúspěšnější byla Karolína Jandová (hrající za Holešov), která vybojovala pěkné 3. místo.