Bystřické volejbalistky v sezoně 2011–2012

Přehled výsledků mistrovských zápasů družstva žen ve sdruženém přeboru okresů Kroměříž a Přerov

15. června 2012  TJ Bystřice pod Hostýnem – SK Spartak Hulín 1:3

Celková bilance bystřických volejbalistek 2011/2012 – 10 zápasů, 4 vítězství, 6 porážek, poměr setů 17:21, 13 bodů a 3. místo.

Sezona 2011/2012  proběhla netradičně – v podzimní sezoně 2011 se nehrálo, a tak  byla celá sezona odehrána na jaře 2012. Každý ze šesti účastníků okresního přeboru musel odehrát deset zápasů bez přerušení , proto se hrálo od poloviny dubna do poloviny června.

Bystřice zahájila sezonu porážkou s kroměřížskými sokolkami, pak však dokázala vyhrát třikrát v řadě. V tělocvičně ZŠ Bratrství porazil bystřický tým sokolky z Kojetína 3:1, zápas byl ale velmi vyrovnaný. Kojetín vyhrál překvapivě 1. set18:25, pak ale bystřický celek vyhrál 25:21, 25:21, 25:22. Utkání trvalo 80 minut.

Další utkání bylo ukázkou toho, jak lze téměř prohraný zápas otočit ve vítězný. Šlo o tradiční derby Bystřice – Holešov, které bylo sehráno na hřišti u sokolovny. Holešov vyhrál první dva sety 15:25, 21:25 a ujal se vedení 0:2. Již v průběhu druhého setu však Bystřice zpřesnila hru a přidala na ofenzivě – po dalších dvou setech srovnala na 2:2. V rozhodujícím zkráceném 5. setu (tie-break) pak Bystřice deklasovala Holešov 15:5 a strhla vítězství na svou stranu. Utkání trvalo 80 minut.

Svou třetí výhru vybojoval bystřický tým  první květnový pátek v Morkovicích –zvítězil nad tamními sokolkami. O týden později však Bystřice prohrála ve volejbalovém areálu u hulínské sokolovny se silným SK Spartak Hulín, kterému stačilo na pokoření Bystřice 50 minut. Rozhodčí tohoto zápasu byla odchovankyně a bývalá hráčka bystřického družstva Věra Černochová.

Další pátek zahájil odvetnou část sezony. Bystřici se však odveta nepovedla – doma na sokolském hřišti prohrála těsně s TJ Sokol Kroměříž. Zápas trval 100 minut. Nedařilo se nám ani v dalších kláních. Poslední květnový pátek prohrála Bystřice překvapivě, i když těsně v Kojetíně a o pět dní později pak Holešov zničil Bystřici přesvědčivě za 50 minut. Teprve Medard Bystřici přál – 8. června bystřické volejbalistky porazily Sokol Morkovice za necelých 60 minut.

Závěr sezony byl ale neúspěšný. Bystřice podlehla výbornému Spartaku Hulín. domácí hráčky dokázaly vyhrát jen 2. set 26:24 a ty ostatní jasně prohrály. V sestavě hostů nastoupila i bývalá hráčka V. Černochová.

Sestava družstva TJ Bystřice pod Hostýnem v sezone 2011/2012: Zoja Švehlíková, Ivana Jamrišková, Alžběta Kastelíková, Linda Matýsková, Petra Cápíková, Andrea Barvíková, Kateřina Zapletalová, Petra Šišková, Petra Malotová, Martina Severová a Iva Doudová. Trenérkou byla Dana Severová.

Konečné pořadí ve sdruženém okresním přeboru v sezoně 2011/2012 1. SK Spartak Hulín   10 10 0 30:4 30
2. TJ Sokol Kroměříž   10 7 3 25:14 20
3. TJ Bystřice pod Hostýnem  10 4 6 17:21 13
4. TJ Holešov    10 3 7 17:21 12
5. TJ Sokol Kojetín   10 5 5 16:22   12
6. TJ Sokol Morkovice  10 1 9 6:29 3

Podle vyjádření pamětníků se mistrovské zápasy ve volejbale hrály na sokolském hřišti po dlouhých více než 55 letech. Naposledy se tedy hrávalo v letech 1955 a 1956, tj. v době, kdy byla činnost bystřického oddílu volejbalu obnovena po desetileté přestávce.

Volejbalový křest však zažilo nynější sokolské hřiště s třetím umělým povrchem již 11. června 2011, kdy zde TJ Sokol Bystřice pod Hostýnem  pořádala 1. ročník turnaje smíšených družstev. Zúčastnilo se ho 10 týmů. Druhý ročník se tamtéž  konal už 28. dubna 2012 za účasti 11 družstev.

První umělá hmota byla na hřiště u sokolovny položena krátce po převratu – v létě 1990, druhý umělý povrch dostalo sokolské hřiště na podzim roku 1998 a třetí na podzim 2010. Dne 25. června 2011 byl na ní uspořádán sokolský dětský den  a 23. června 2012 župní slet Sokolské župy Hanácké.

Hřiště u sokolovny by si zasloužilo více pozornosti v roce 2015, kdy by se mělo připomínat jubilejních  90 let trvání tohoto víceúčelového sportoviště  v Soudní ulici.